Tänapäev

Jena plaani koolid on Saksamaal Darmstadtis, Rostockis, Hungenis, Nürnbergis, Neubranderburgis, Jenas, Weimaris ja Dresdenis jm. Nürnbergis on ka tegutsev Jena plaani gümnaasium. 

Jena plaani kooli ideoloogia põhjal tegutsevad koolid veel Hollandis, Austrias ja Itaalias.

Jena plaani kooli klassiruum

90. aastatel toimus Jena plaani kooli ideloogias kaasajastamine peale Ida-Saksamaa ühinemist Lääne-Saksamaaga. Tänapäevased Jena plaani koolid loodi Saksamaal 1991. aastal õpetajate ja lapsevanemate poolt, kes saades politiiliselt ja ühiskondlikult vabadeks soovisid pakkuda lastele teistsugust õpetamise vormi ja luua ühtne kogukond erineva sotsiaalse taustaga lastele. Esialgu loodi kool 6. klassilisena ning see oli Tüüringi maakonnas vaid kui test kool, mis sai täieõigusliku koolina loa tegutseda alles 2006. aastal. 

Jena plaani koolide ideoloogia põhineb õpetajate, õpilaste, nende vanemate ja kogukonna ühendamisel. Oluline on kogu linna ja avaliku õigusruumi kaasamine, läbi selle ühise väärtuse ja vastutuse andmine ja loomine. 
Lapsevanematelt oodatakse suurt panustamist kooliellu - igakuistel ümarlaudadel antakse vanematele võimalus koos õpetajatega arutada koolielu ja õpetamist puudutavaid teemasid. Õpetajate ja lapsevanemate vahel regulaarselt toimuvad konsultatsioonid toetavad laste individuaalset arengut. Vanematel on võimalus osaleda ka õppetöös. Samuti saavad nad kaasa rääkida klassiruumide kujundamisel ja tehniliste- ning õppevahendite soetamisel.

Õpetajad on kõrgelt motiveeritud. Iganädalaste briifingute ja õpetajate supervisiooni kaudu hoitakse tekkinud probleemidel silm peal nign lahendused leitakse jooksvalt. Kord aastas toimub õpetajate ja kooli töötajate seminar, kus töörühmades arutatakse õppemeetodite ja arendusprojektide üle. Nende seminaride tulemusena lepitakse kokku uuenduslike ideede rakendamises ning kinnitatakse järgmise õppeaasta eesmärgid.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar